Ważne związki krzemu cz. 2

By admin

15 grudnia, 2016 Krzem No comments

Tagi: krzem a tarczyca, krzem a kolagen, krzem a rak, krzem a włosy, krzem a pasożyty

Wiadomo wszystkim, że piasek nie rozpuszcza się wcale w wodzie. Jest on w ogóle bardzo trudny do rozpuszczenia; próbowano rozpuszczać go w kwasach silnych i wrzących, np. w kwasie siarczanym, – lecz daremnie. Jest jeden tylko kwas, zwany fluorowodorem, który rozpuszcza piasek, nie zostawiając po nim ani śladu.

Wszyscy znamy sodę, używaną do szorowania i do prania, gdyż rozpuszcza łatwo wszelki brud i czyści do białości. Otóż, jeżeli zmieszamy trochę piasku ze znaczną ilością sody (jeszcze lepiej jest wziąć mieszaninę sody i potażu, gdyż wówczas łatwiej się topi), mieszaninę tę włożymy 3o tygielka i silnie będziemy ogrzewali nad lampką spirytusową,—to cala masa pod działaniem gorąca wznosi się, pieni, rośnie (tygielek z tego względu napełniamy do połowy, gdyż inaczej wylewać się będzie z niego po brzegi), wreszcie topnieje. Czekamy, aż w tyglu wszystko się uspokoi i mieszanina przestanie się wzdymać. Wówczas przetopioną masę wylewamy na cegłę i czekamy, aż ostygnie.

poznań kontenery na gruz

Skoro masa ta ostudzi się zupełnie, twardnieje i staje się podobną do szkła; zowią ją szkłem wodnym a to z tego względu, że szkło takie, szczególnie pokruszone, rozpuszcza się w wodzie, d najłatwiej w wodzie gorącej. Soda zatem, przetopiona z piaskiem, zamienia go na nowe ciało, które rozpuszcza się w wodzie. Piasek połączył się tutaj z sodą i wytworzył związek, zwany przez chemików krzemianem.

poznań kontenery na gruz