O odmianach węgla spotykanych w przyrodzie cz. 3

By admin

5 stycznia, 2017 Węgiel No comments

Tagi:

W Niemczech istnieją również bogate kopalnie węgla kamiennego, które dostarczyły w r. 1897 olbrzymią 5,000 milionów pudów węgla. W Belgii ciągną się zasobne w węgiel pokłady na 160 wiorst. Nie brakuje zresztą tego pożytecznego kamienia ani we Francji, ani w Austrii, ani w Polsce. W naszych kopalniach węgla kamiennego w zagłębiu Dąbrowskim pracuje dziś około 20,00 robotników, którzy wydostają rocznie przeszło 240 milionów pudów węgla. Zagłębie to ciągnie się aż przez Śląsk i zajmuje powierzchnię równą 8oo wiorstom kwadratowym. Wszystkie jednak te kopalnie nikną wobec olbrzymiej ilości węgla kamiennego, znajdującego się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Są one blisko 8 razy większe od wszystkich pokładów węgla na całym świecie razem wziętych. W Chinach (w Azji), w głębi Afryki, w Australii znajdujemy również węgiel w łonie ziemi.

wywóz odpadów poznań

Obliczono, że w r. 1890 wydobyto ogółem ze wszystkich kopalń .świata 30,780 milionów pudów węgla kamiennego; w r. 1894 ilość ta wzrosła jeszcze do 33,600 milionów pudów — ludzie bowiem coraz więcej potrzebowali węgla do najrozmaitszych celów.

W przyrodzie zatem istnieją trzy postacie węgła; dwie zupełnie czyste i krystaliczne, ale za to rzadkie, to jest grafit i diament – i jedna mocno zanieczyszczona, bezkształtna i bryłowata, ale za to pospolita i niezmiernie dla nas pożyteczna, to jest węgiel kamienny.

wywóz odpadów poznań