Jak siarka wygląda i jakie są jej główne własności cz. 5

By admin

Styczeń 2, 2017 Siarka No comments

Tagi:

Pod wpływem tej zimnej kąpieli siarka krzepnie natychmiast, ale jednocześnie zmienia się do niepoznania: robi się z niej masa miękka, dziurkowata, podobna do gąbki, którą można ugniatać palcami i nadawać jej jakie chcieć kształty. Nazywamy ją siarką plastyczną. Jednakże z czasem ta odmiana siarki twardnieje, nabiera kruchości, jaśnieje, i stopniowo wracają jej wszystkie własności siarki zwyczajnej.

trening na rzezbe

Zapaliwszy kawałek siarki, będziemy mieli widok bardzo piękny, gdyż siarka pali się prześlicznym płomieniem błękitnym, ale nos musimy czym prędzej zasłonić chustką, a to dlatego, że razem z tym pięknym płomieniem i trucizną na nas wielkie kłęby dymu białego, o zapachu bardzo nieprzyjemnym i duszącym.

Dawniej, gdy wszyscy używali zapałek siarkowych, wówczas za zapaleniem każdej zapałki wydzielał się ten dym ostry i duszący, pochodzący ze spalenia siarki. Dym ten nie jest siarką; nie jest on też parą siarki. Widzieliśmy przed chwilą jak siarkę przez ogrzewanie można zamienić na płyn żółty, a przez ogrzewanie jeszcze silniejsze zmusić ją do gotowania się czyli wrzenia; jak z wody gotującej się idzie obficie para wodna, tak z siarki tworzy się para siarczana, która jest kołom pomarańczowego. Tym zaś biały i cuchnący powstaje nie przez gotowanie siarki, ale przez palenie jej, a wiadomo że gotować i palić to zjawiska całkiem od siebie odmienne, ten dym więc nie jest parą siarki, ale zupełnie czym innym.

trening na rzezbe