Ważne związki krzemu cz. 1

By admin

15 grudnia, 2016 Krzem No comments

Tagi: krzem występowanie, krzem w jedzeniu, krzem amorficzny, krzem a zdrowie, krzem aktywny, krzem w jedzeniu, amorficzny dwutlenek krzemu, krzem aktywny, krzem amorficzny
Krzem w jedzeniu

Krzem w jedzeniu

Węgiel, paląc się, zamienia się na gaz niewidoczny dla oka, uchodzący w powietrze. Dwutlenek krzemu nie jest wcale gazem, lecz ciałem stałem, które zowiemy pospolicie krzemionką. O niem pomówimy teraz obszerniej.

Dwutlenek krzemu jest ciałem bardzo rozpowszechnionym w przyrodzie, wszędzie spotykanym, i to w różnych odmianach. Najpospolitszą jest piasek. Wydziela się on z dna i wybrzeża oceanów i mórz, dokąd nanoszą go wciąż rzeki i strumienie; z wód wyłania się w postaci ław i mielizn; na lądzie stałym, na niskich wybrzeżach mórz, występuje w kształcie pagórków i wydm; w każdej glebie, w najczarniejszej nawet i najżyźniejszej, znajdziemy ziarna piasku, w wielu zaś okolicach gleba jest bardzo piaszczysta, prawie z samego piasku złożona. Niepodobna znaleźć ciało, które by obficiej było rozrzucone po całej ziemi, niż piasek.

Piasek, jak wiadomo – składa się z maleńkich ziarn, twardych, białych łub żółtawych, gładkich, jak drobne pacioreczki, i tak, jak one, nieraz po brzegach przeświecających. Jeśli weźmiemy garść piasku i potrzemy nim silnie po szkle, to szkło porysuje się piaskiem; dowodzi to, że piasek jest bardzo twardy, gdyż szkło samo jest twarde, i tylko ciała od niego twardsze zostawiają na niem rysy.

Piasek możemy ogrzewać nad ogniem bardzo mocnym i nic ulegnie żadnej zmianie; jednak umiemy dziś otrzymywać tak silne gorąco, że piasek w nim nie tylko topnieje, ale zmienia się w ciecz wrzącą i parującą. Ciepło takie daje piec elektryczny; w takim piecu i węgiel cokolwiek rozmięka. Piasek przetopiony zmienia się w ciecz gęstą, bezbarwną i przezroczystą, którą można wyciągać tak, jak siarkę, w bezbarwne nici. Jeśli nici takie raptownie ostudzić, zanurzywszy je na gorąco w zimną wodę, to będą twarde i giętkie.