Gdzie znajduje się siarka i jak się ją oczyszcza? Cz. 7

By admin

4 stycznia, 2017 Siarka No comments

Tagi:

Siarkę wydobywano tam zaledwie od zeszłego stulecia, choć wiedziano od bardzo dawnych czasów o jej obecności. Kopalnie te są urządzone bardzo starannie, umiejętnie, wygodnie i o ile można zdrowo.

Po drewnianych schodach, o których pisał pan Zatorski, który był w Czarkowycb w 1882-gim roku i piękne rzeczy o siarce pisał, wchodzi się do pierwszej galerii, obszernej i suchej, długiej na 400 metrów, która biegnie w kierunku pokładu. Z tej galerii, chodnikiem pochyłym, po kilkudziesięciu schodach drewnianych schodzi się do drugiej galerii, idącej w tym samym kierunku i także bardzo długiej i suchej. Z niej schodzi się do trzeciej najniższej, w której zbiera się woda z całej kopalni, skąd maszyna parowa podnosi ją na zewnątrz. Kopalnia jest dobrze przewietrzana; w niektóre tylko dni upalne, zwłaszcza w godzinach popołudniowych dostęp do głębokich lub odległych szybów jest niebezpieczny z powodu braku powietrza; dość że światło gaśnie, a człowiek zgasłby tam również, umarłby uduszony, nie mając czym oddychać.

wywóz ziemi Poznań

Czarkowy dostarczały rocznie 300 ton siarki, jednakże siarka ta, którą głównie kupowano w Warszawie, była za drogą; sposób wydobywania i przetapiania siarki za wiele kosztował właścicieli kopalni, aby mogli siarkę krajową sprzedawać w cenie siarki, przychodzącej do nas z Sycylii. To też kopalnie owe zamknięto, obecnie zaś woda je zalała.

wywóz ziemi Poznań