Jaki pożytek mamy z gliny i szkła? Cz. 5

By admin

2 stycznia, 2017 Krzem No comments

Tagi: krzem w organizmie, krzem właściwości, krzem w żelu, krzem w wodzie

Przez długi czas sądzono, że szkło nic da się w niczym rozpuścić, bo nie tylko woda, ale nawet kwasy takie, jak siarczany, wcale go nic rozpuszczają. Przekonano się jednak, że ten sam kwas, zwany fluorowodorem, który rozpuszcza piasek, rozpuszcza także szkło. Używają go z tego powodu do rytowania na szkle, a sposób ten został wynaleziony przez polaka, ś. p. Antoniego Hana. Postępują w taki sposób: szybę szklaną pokrywają warstwą wosku; następnie rytu ją ostrym dłutkiem po tym wosku jakiś rysunek łub napis, tak, żeby rylcem sięgnąć aż do samego szkła,—po czym oblewają płytę fluorowodorem, łub trzymają nad parą tego kwasu. Wkrótce fluorowodór wgryzie się szczelinkami, odkrytymi rylcem, do szkła i w miejscach obnażonych wyżłobi je i rozpuści. Na wosk zaś fluorowodór nie działa wcale, tak, że pozostanie on nienaruszony.

klimatyzator do mieszkania

Umiemy zatem rytować na szkle ozdoby, a nawet delikatne obrazy, umiemy nadawać mu różne kształty, barwy, oraz blask drogich kamieni.

Jakże jednak i zwyczajne nasze szkło, bezbarwne i mało lśniące, lecz przezroczyste, jest nam pożyteczne! Bo czyż małą wygodą dla nas są te szyby szklane,. przez które widać świat Boży, które przepuszczają do wnętrza izb naszych światło i cicp o słoneczne, poza którymi jesteśmy jednak zabezpieczeni od mrozu, deszczu, śniegu i wiatru? Siedząc za szybą, w ciepłej izbic, spoglądać możemy, jak zawierucha śnieżna szerzy się na dworze, jak wicher miota śniegiem, łub ulewa rzęsistym deszczem zalewa poła, — a nam ciepło i przytulnie, choć tylko szyba szklana dzieli nas od rozsrożonej przyrody, szyba przezroczysta i cienka, przez którą wszystko widać.

klimatyzator do mieszkania