Ważne związki krzemu cz. 4

By admin

15 grudnia, 2016 Krzem No comments

Tagi: krzem badanie, krzem balsam, krzem ciekawostki, krzem co zawiera, krzem dla dzieci

Krzemionka galaretowata znajduje się rozpuszczona w większości naszych wód lądowych, a to dlatego, że choć nic rozpuszcza się wcale w wodzie czystej, to jednak woda, zawierająca w sobie gaz węglowy, wygryza ją z różnych skał krzemiennych, rozpuszcza ją, unosi i osadza w wielu miejscach. Szczególniej woda tryskająca ze źródeł gorących, zwanych gejzerami, które znajdują się np. na wyspie Islandii, (na północny-zachód Europy), zawiera w sobie wiele krzemionki wodnej i osadza ją w znacznej ilości.

Z tego, cośmy tu powiedzieli, wynika, że woda, zawierająca w .sobie gaz węglowy, przyczynia się nie tylko do krążenia węgla, ale i do krążenia krzemu w przyrodzie. Skoro bowiem rozpuszcza skały krzemienne, po których przepływa, i osadza je w różnych miejscach w postaci krzemionki, twardniejącej wkrótce na kamień, to tern samem roznosi ona w swym wiecznym biegu krzem po całej ziemi.

poznań- kruszywo

Tak samo, jak w wodzie morskiej żyje mnóstwo drobnych, gołym okiem niewidocznych istotek, które wchłaniają rozpieszczone w tej wodzie wapno i z niego budują swe skorupki i muszelki, — tak samo, obok nich, istnieje nieprzebrana ilość drobnych żyjątek, które wyciągają rozpuszczoną w wodzie morskiej krzemionkę i używają jej do urobienia swoich drobnych skorupek krzemionkowych. Zwierzątka te nazywamy promieniowcami, a to dlatego, że, badane pod szkłem powiększającym, przedstawiają się w postaci prześlicznej, jakby wyrzeźbionej kunsztownie skorupki, niezmiernie regularnej, złożonej z malutkich blaszek krzemionkowych, z których promienisto, na wsze strony, rozchodzą się igiełki krzemionkowe. Zdumienie wprost ogarnia, przyglądając się temu maleństwu, boć tą skorupka jest bardzo piękna, prześlicznie urobiona, a przy tym tak mala, że gołym okiem niepodobna jej dostrzec. Człowiek nie potrafiłby zrobić podobnego cacka, choćby pracował nad niem długie lata,—a tu zwierzątko drobne, tak nikłe, m trzeba użyć szkieł szczególniejszych, aby je zobaczyć, buduje sobie samo, bez zachodu, domek prześliczny na pomieszkanie.

poznań- kruszywo