Jaki pożytek mamy z gliny i szkła? Cz. 1

By admin

2 stycznia, 2017 Krzem No comments

Tagi: ciekawostki o krzemie, informacje o krzemie, krzem polikrystaliczny, krzem różański

Gliny są bardzo rozmaite, albowiem i felspatów, z których one pochodzą, jest bardzo wiele rodzajów. Najczystsza glina, zwana kaolinem lub glinką porcelanową, jest całkiem biała i w znacznych pokładach znajduje się w Saksonji (w Niemczech), we Francji, oraz w Chinach i Japonji (w Azji). U nas jest pod Iłżą i Chmielowem. Najczęściej jednak glina bywa zanieczyszczona innymi ciałami, które znajdowały się w granicie, i jest wówczas rozmaicie zabarwiona. Najpospolitszy kolor gliny żółto-czerwony nadaje jej żelazo.

prace ogrodnicze warszawa

Wszystkie rodzaje gliny są w dotknięciu jakby tłuste; są przy tym bezkształtne, nie topią się na ogniu bardzo silnym, choć obecnie mamy sposoby otrzymywania gorąca tak znacznego, że i glina przetapia się doskonale. Bardzo ważną cechą gliny jest to, że nie rozpuszcza się w wodzie, lecz tworzy z nią ciasto i wody przez siebie wcale nie przepuszcza. Dlatego więc glina zatrzymuje w glebie wilgoć i nic dozwala jej zbytnio się wysuszać; gdzie jest warstwa gliny w ziemi, tam woda deszczowa nie może uciec w głąb gruntu.

Jeśli glinę, zmieszaną z wodą na ciasto, wysuszymy, to woda z niej wyparuje, glina popęka, ale po silnym wypaleniu nie będzie już mogła nasiąkać wodą i ciasta z nią więcej nie wytworzy. Po wypaleniu bowiem glina zmienia się — twardnieje, kruszeje, a wilgoć, woda i inne ciecze nie mają już na nią żadnego wpływu.

prace ogrodnicze warszawa