Kwarc i jego odmiany cz. 2

By admin

15 grudnia, 2016 Krzem No comments

Tagi: krzem informacje, krzem i biotyna, krzem i jego związki, krzem i siarka, krzem i magnez, odmiany krzemionki, kwarc odmiany

Kwarcem zadymionym nazywamy odmianę barwy ciemnej; -ametystem, odmianę barwy liliowej lub fioletowej. Obie używane są jako kamienic ozdobne i dość drogie, szczególnie zaś ametysty ciemno-fioletowe są poszukiwane dla pięknej barwy i używane do klejnotów.

Kwarc wreszcie może tworzyć bryły rozmaicie zabarwione, złożone często z drobnych kryształów, zwane jaspisem, awatem, oniksem itp. Odmiany te pięknie wyglądają po oszlifowaniu, niektóre bez szlifowania nawet gładkie są jak marmur. Kamienie te mogą być różnych barw: ceglaste, czerwone, żółte, zielone, brunatne, ciemno-niebieskie, i porysowane są żyłami innego koloru. Używają ich do wyrabiania takich przedmiotów, jak kałamarze, świeczniki, przyciski, obsadki, pieczątki, gałki do lasek, rączki do parasoli.

usługi hydrauliczne lublin

Niektóre gatunki o barwach pięknych i rzadkich dochodzą do cen wysokich — np. opale. Są to istotnie drogie kamienie, używane na naszyjniki, pierścionki i inne przedmioty zbytkowne; przypominają one perły lub masę perłową, gdyż są matowe i pod wpływem światła mienią się prześlicznymi barwami tęczowymi. Piękne te opale są również krzemionką. Powstają one i dziś jeszcze w wodach gejzerów. Bogate kopalnie opali znajdują się na Węgrzech.

Jakże rozmaitymi są odmiany krzemionki! Raz zjawia się ona jako ostry i krzeszący iskry krzemień; to jako prosty, wszędzie spotykany piasek; to znów jako prześliczny kryształ górski, bezbarwny i przezroczysty, jak woda; kiedy indziej barwi się we fijolety ametystu, łub przybiera postać różnobarwnych brył agatu, jaspisu, oniksu, piękniejszych od marmuru. Jako krzemionka wodna wreszcie przybiera niekiedy pozór masy perłowej, po której igrają blaski i barwy tęczy.

usługi hydrauliczne lublin