O odmianach węgla spotykanych w przyrodzie cz. 1

By admin

5 stycznia, 2017 Węgiel No comments

Tagi: odmiany węgla, węgiel w przyrodzie, miękka odmiana węgla, przezroczysta odmiana opalu
Odmiany węgla

Odmiany węgla

Wszyscy znamy węgle drzewne, używane w kuźni lub do samowara, oraz węgle kamienne, kopane w ziemi i używane powszechnie na paliwo w miastach, do kotłów parowych, parowozów i t. p. Nie każdemu jednak wiadomo, że węgieł znajduje się w przyrodzie nie tylko w postaci tych brył czarnych, co płoną wesołym ogniem w naszych piecach, przeciwnie, nic są ono węglem czystym. Węgiel czysty, to jest taki, który nic zawiera w sobie nic innego oprócz węgła, ‘ kopie się jedynie w postaci szarego kamienia, zwanego granitem, i kryształu przezroczystego, zazwyczaj bezbarwnego, zwanego diamentem. Przypatrzmy się bliżej tym dwom odmianom węgla czystego.

Grafit znajdujemy w znacznych pokładach na Syberii, w okolicach Irkucka i w Kalifornii w Ameryce, w mniejszej zaś ilości spotykamy go w Ahgl i, Francji, Hiszpanii i innych. Składa się: on z drobnych płaskich kryształów, które wyglądają jak blaszki sześciokątne, szarawe, połyskujące, a tak miękkie, że można je rysować paznokciem. Jeśli potrzemy grafitem po papierze białym, to zostanie na nim ślad ciemny i z tego powodu używają grafitu do wyrabiania ołówków.

Kryształy diamentu wyglądają zupełnie inaczej, niż kryształy” grafitu. Są to ośmiościany przezroczyste i bezbarwne, jak szkło, a tak twarde, że trudno znaleźć minerał, który by diamentowi w tym dorównał.