Gdzie znajduje się siarka i jak się ją oczyszcza? Cz. 1

By admin

2 stycznia, 2017 Siarka No comments

Tagi:

Siarkę spotykamy bardzo często w przyrodzie. Nieraz widzimy znaczne pokłady tego minerału, w postaci dużych kryształów żółtych i bardzo czystych; taką siarkę nazywamy rodzimą. W innych złożach miejscowych siarka jest pomieszana z rozmaitymi innymi minerałami, a głównie z marglem, gipsem i gliną; wówczas mamy ziemię siarkową., która czasami jest bardzo bogata w siarkę, kiedy indziej znów mało jej w sobie zawiera.

Miejscowościami, które słyną z pokładów siarki, są dwie wyspy; jedna Sycylia – leży na morzu Śródziemnym na południu Włoch, druga Islandia – znajduje się wysoko na północy, z zachodniej strony Europy.

serwis opon zawiercie

Sycylia jest przerżnięta od zachodu na wschód łańcuchem gór; otóż na stoku południowym tych gór znajdują się niezmiernie bogate pokłady siarki. Między niemi są niektóre długie na 20 wiorst, a na b wiorsty szerokie; grubość ich bywa rozmaitą, dochodzi jednak do 50 łokci i więcej. Dość, że powierzchnia ziemi zajęta przez te pokłady rozciąga się prawie na 1000 morgów. Górnicy rozbijają kamienie siarkowce ciężkimi młotami żelaznymi, ważącymi około 15 funtów, a chłopcy wynoszą siarkę koszykami na ramionach i składają w pobliżu. Siarka ta jest jednak brudna, pomieszana z ziemią, gliną, gipsem, wapnem i marglem; należy ją więc oczyścić z tych wszystkich domieszek.

serwis opon zawiercie