Granit cz. 6

By admin

2 stycznia, 2017 Krzem No comments

Tagi: krzem na twarz, krzem na pasożyty, krzem oceaniczny, wszystko o krzemie

Piaskowce wyglądają zupełnie inaczej, niż kwarc, z którego wzięły początek. Skały te składają się wyraźnie z ziarn piasku, ze sobą spojonych. Piaskowiec bywa nieraz kruchy, i wtedy służy jako kamień budowlany. Barwa jego bywa rozmaita. Czasem jest zupełnie biały i pozornie podobny do cukru, bieluchne bowiem ziarna lśnią się w nim jak drobne kryształki cukrowe. Najczęściej jednak jest żółty, lub czerwonawy, od gliny i żelaza, które się domieszały podczas osadzania się piasku. W taki sam sposób żelazo barwi piasek, który jest rudy, gdy jest żelazisty.

projektowanie ogrodów otwock

Piaskowiec jest daleko łatwiejszy do wykuwania, niż marmur lub granit, bo jest od nich kruchszy; a że nie jest drogi, więc używają go do wykuwania nagrobków, pomników, na osełki, kamienic młyńskie i t. p.

U nas są znaczne pokłady piaskowca, między innymi w gub. Radomskiej pod Szydłowcem, w Kieleckiej, w Lubelskiej około Chełma.

Woda roznosi również glinę po całym świecie. Rzadko kiedy glina pozostaje na miejscu, w którym powstała z felspatu,—a to dlatego, że najczęściej woda rozmywa i unosi drobny namul gliniasty i osadza go w swym biegu po zagłębiach, dołach, dolinach, szparach, wąwozach, na wybrzeżu rzek, u ujść rzecznych, na dnie morskim i w wielu innych miejscach. Dlatego więc glinę spotykamy wszędzie po trochę; znajdujemy ją nie tylko w większych ilościach w ziemi, lecz w każdej prawic glebie urodzajnej istnieje ona, jako delikatny namuł, bardzo lekki i użyźniający, naniesiony przez wodę. Glina w glebie—to istny skarb dla gospodarza, gdyż zatrzymuje wilgoć w gruncie, a przy tym użyźnia i spulchnia ziemię, czyniąc ją zdatniejszą do uprawy,—szczególnie wtedy, gdy występuje jako namuł lub szlam.

projektowanie ogrodów otwock