Gdzie znajduje się siarka i jak się ją oczyszcza? Cz. 5

By admin

2 stycznia, 2017 Siarka No comments

Tagi: co jest zrobione z siarki

Możemy łatwo pokazać tutaj na próbę oczyszczanie siarki surowej. Do tej małej pękatej flaszki szklanej z wygiętą na bok szyją, wsypmy trochę siarki surowej. Taka flaszka nie pęka w silnym ogniu i zowie się retortą. Retorta owa, niby kocioł, łączy się z dużą butlą szklaną, podobną do gąsiora, która będzie nam służyła, jako komora do zbierania kwiatu siarkowego. Zapalmy lampkę spirytusową i ogrzejmy nad nią siarkę umieszczoną w retorcie. Siarka zaczyna się wkrótce gotować, przy czym wychodzi z niej ciemna para siarczana koloru pomarańczowego. Para ta, nic znajdując innego wyjścia, przechodzi do tej wielkiej butli szklanej, która jest chłodna, gdyż jej nie ogrzewamy. W miarę tego, jak para siarki przechodzi do tej butelki, widzimy jak na ścianach jej gromadzi się żółty proszek, który coraz gęstnieje; jest to kwiat siarkowy.

Ponieważ jednak para siarki jest gorąca, więc po pewnym czasie wielka butla szklana rozgrzeje się od niej. Wówczas kwiat siarkowy zacznie się topić i spływać powoli po ścianach na dno butelki, w postaci siarki zupełnie czystej. Taki sposób oczyszczania siarki zowiemy rafinerią, a siarkę w laskach nazywamy rafinowaną.

Nie tylko na Sycylii i Islandii spotykamy siarkę; na stałym ładzie Europy we — Włoszech, Hiszpanii i w innych krajach siarka znajduje się w wielu miejscowościach, ale w znacznie mniejszej ilości.