Jakie pożytki mamy z siarki cz. 3

By admin

5 stycznia, 2017 Siarka No comments

Tagi:

To też, im więcej siarki jest w jakiej roślinie, tein pożywniejszą i lepszą jest ona dla człowieka i dla zwierząt. Na szczęście, rośliny, które gospodarz uprawia na swój pożytek, mają w sobie dużo siarki.

Widzimy więc, że człowiek i zwierzęta, jedząc rośliny, spożywają razem z niemi siarkę. Zachodzi teraz pytanie, skąd roślina bierze siarkę, skąd ją czerpie? Siarka nie może sama powstać wewnątrz roślin, rośliny muszą ją skądś czerpać. W powietrzu niema siarki, a za tym tylko jedna gleba dostarczać jej musi roślinom: siarka, zawarta w glebie, korzeniami dostaje się do środka rośliny.

konstrukcja dachu

W ziemi znajdują się wszędzie rozmaite związki siarki, które woda deszczowa rozpuszcza. Razem z wodą deszczową roślina wysysa te związki siarkowe i, przetrawiwszy, przerabia je na białko roślinne. Jeśli weźmiemy trochę ziemi ogrodowej lub żyznej polowej i wyługujemy ją w wodzie, wówczas w ługu znajdziemy zawsze rozmaite związki siarki, które chemicy umieją dokładnie rozpoznać. Nie możemy więc wątpić, że siarka, która znajduje się w białku roślinnym, pochodzi ze związków siarkowych, zwartych w glebie, a wysysanych przez korzenie.

Najpospolitszym związkiem siarkowym jest gips, który sądząc z tego wszystkiego, jest dla roślin bardzo potrzebny. Gleba uboga w gips nie może Wydać obfitych plonów, albowiem wtedy zboże nie może wytworzyć białka w obfitości. Człowiek zaś i zwierzę, spożywając rośliny ubogie w białko, będą też słabi, będą mieli mało sił, praca wyda im się zbyt ciężka.

konstrukcja dachu