O odmianach węgla spotykanych w przyrodzie cz. 2

By admin

5 stycznia, 2017 Krzem No comments

Tagi: krzem w diecie, krzem z borem, krzem z bambusa, krzem zapotrzebowanie, krzem z bromem, odmiana błyszczącego kruchego węgla kamiennego

Przy tym kryształy diamentu obdarzone są niezmiernym blaskiem, mieniącym się, jak krople wody wszystkimi barwami tęczy i dlatego są bardzo poszukiwane, jako kamienie ozdobne; a że są rzadkie i znaleźć je trudno — cena ich przewyższa cenę innych klejnotów. Czasem trafiają się diamenty żółte zielone, popielate, czerwone, niebieskie, a nawet czarne. Najbogatsze kopalnie diamentów znajdowały się dawniej w Indiach w Azji, obecnie zaś najwięcej tych klejnotów dostarcza południowa Afryka, Brazylia w Ameryce Południowej, oraz Australia.

Inaczej zupełnie, niż grafit i diament, przedstawia się węgiel kamienny. Mówiliśmy już, że nie jest on czystym węglem. Wszyscy wiedzą, że po spaleniu zostawia on mniej lub więcej obfity popiół, który stanowi resztę niepalną, nie dającą się spalić! Dowodzi to, że węgiel kamienny jest zanieczyszczony obcymi ciałami, zupełnie od niego odrębnymi.

Węgiel kamienny jest to kamień czarny, bryłowaty, nie mający żadnego kształtu właściwego, to jest bezkształtny, lub nieprawidłowo kanciasty, błyszczący, kruchy i zbity. W ziemi spoczywa na głębokości w ogóle nieznacznej, w cienkich łub grubych, kilkusążniowych warstwach, czyli pokładach. Pokłady węgla kamiennego znajdują się przeważnie na północnej półkuli ziemi — na południowej zaś są daleko rzadsze. Niezmiernie bogate pokłady tego kamienia znajdują się w Anglii, gdzie zajmują przestrzeń wielką przeszło na 20,000 wiorst kwadratowych. Obliczono, że w r. 1896 wydobyto z tamtejszych kopalń około 12,000 milionówi pudów węgla.