Skąd się wziął węgiel kamienny?

By admin

20 grudnia, 2017 Węgiel No comments

Tagi: jak powstał węgiel kamienny, skąd się wziął węgiel kamienny, skąd się wziął węgiel, jak powstał węgiel kamienny na ziemi, jak powstały pokłady węgla kamiennego, węgiel kamienny jak powstał, węgiel kamienny co otrzymujemy, w jaki sposób powstał węgiel kamienny, jak powstał węgiel
Jak powstał węgiel kamienny?

Jak powstał węgiel kamienny?

W książeczce Władysława Umińskiego pn. „Węgieł kamienny“ opowiedziano szczegółowo, w jaki sposób powstały na ziemi pokłady węgla kamiennego; dlatego tutaj przypominamy o tern tylko wiadomości najważniejsze.

W bardzo odległych czasach ziemia pokryta była olbrzymimi lasami, w których rosły paprocie drzewiaste, skrzypy i widłaki, tak wielkie, jak nasze dzisiejsze drzewa. Ziemia była wówczas niezmiernie urodzajna, nie wyczerpana niczym. Coraz więc wydawała nowe drzewa na miejscu tych, które obalały się i zaścielały ziemię. Cóż się robiło z tymi pniami co roku obalanymi, których przecież musiała się gromadzić wielka ilość? Unosiły je wody, osadzały na dnie jezior łub w kotlinach zagłębionych, zasypywały żwirem, piaskiem i mułem. A tak drzewa te gniły i butwiały powoli; leżąc zaś pod ciężką warstwą ziemi wiele lat, twardniały coraz bardziej, aż zmieniły się w czarny kamień, będący węgłem kamiennym. W niektórych kopalniach węgła znajdujemy rozmaite ślady takiego pochodzenia węgla kamiennego, a nawet całe pnie drzew zwęglone.

Niektóre odmiany węgła kamiennego powstały inaczej, mianowicie z roślin wodnych, morskich, które opadały przez długie wieki na dno morza i tam uległy zwęgleniu, jak mchy na naszych torowiskach.