Ważne związki krzemu cz. 3

By admin

15 grudnia, 2016 Krzem No comments

Tagi: krzem a odchudzanie, krzem a cukrzyca, krzem budowa atomu, krzem bezpostaciowy, krzem bambusowy, budowa atomu krzemu

Szkła wodnego nie można używać na szyby ani naczynia, ale i ono daje pewien pożytek. Przekonano się mianowicie, że przedmioty palne, pokryte warstwą takiego szkła, lub nasycone niem, ulegają trudno spaleniu; używają więc go do zabezpieczenia od ognia drzewa, płótna, papieru, nasycając je wodą, w której rozpuszczono szkło wodne. Głównie jednak używają szkła wodnego do nadania twardzi wapniakom, które są dość miękkie, a oblane tym szkłem, stają się twarde, jak krzemień i dają się poćwiartować jak marmur. Ponieważ zaś wapniaków używa się w wielu okolicach do budowy domów, więc bardzo ważną jest rzeczą dodać im twardości i mocy.

Trudno nam jednak otrzymać w większej ilości to szkło wodne, a to dlatego, że trzeba użyć bardzo silnego gorąca, aby przetopić piasek z sodą; nad lampką spirytusową otrzymać je można w bardzo niewielkiej tylko ilości. Można jednak kupić za parę groszy w aptece szkła wodnego i wykonać z niem jedno ciekawe doświadczenie.

Rozpuśćmy w szklance to szkło wodne w wodzie, a potem dodajmy kilka kropel jakiegokolwiek kwasu, np. kwasu siarczanego. Wkrótce ujrzymy dziwne zjawisko; w cieczy, zupełnie na oko podobnej do wody, i tak, jak ona, przejrzystej, zacznie powstawać jakby galareta, która wkrótce wypełni całą szklankę. Dzieje się to dlatego, że pod wpływem kwasu ze szkła wodnego wydziela się krzemionka galaretowata, która nic rozpuszcza się w wodzie i przeto chadza się. Po pewnym czasie krzemionka ta, podobna całkiem do galarety lub do świeżo przyrządzonego klajstru z krochmalu, miękka, łepka, klejowata i bezbarwna,—twardnieje jak kamień, tak, że trudno jest oczyścić z niej szklankę. Jeśli będziemy ją silnie ogrzewali, wtedy wyparuje z niej wszystka woda, zupełnie zaś wysuszona i pozbawiona wody, krzemionka zamienia się na piasek bardzo miałki. Piasek bowiem jest krzemionka, bezwonną, lub jak mówiliśmy wyżej, dwutlenkiem krzemu, i wcale w sobie wody nie zawiera. Krzemionka galaretowata zaś jest piaskiem, który połączył się z wodą na związek, i przeto zowią ją jeszcze dla odróżnienia krzemionka wodna.