Jeśli zamiast wapniaka dodamy do masy szklanej ołowiu, to otrzymamy szkło, zwane kryształcem, które jest bardzo błyszczące i ciężkie. Dodawszy jeszcze więcej ołowiu, otrzymamy strass, służący do naśladowania diamentu, gdyż ma blask bardzo piękny. Jeśli zamiast wapniaku dodać ołowiu i cyny, to otrzymamy emalia, która jest zupełnie matowa – itp. Dość, że możemy otrzymać tym sposobem gatunki szkła, odpowiednie do tych lub do innych celów.
myjki lavor
Niektóre znów ciała, dodane do szkła w drobnej ilości podczas przetapiania, barwią je we właściwy sobie sposób. Zwykłe szkło butelkowe jest zabarwione na ciemno-zielono lub brunatno (butelki do piwa) z powodu tego, że piasek użyty do wyrobu tego szkła jest żelazisty. Metal, zwany kobaltem, barwi szkło na prześliczny kolor niebieski, błękitny łub szafirowy. Podobnie metal mangan barwi szkło na kolor liljowy lub fiołkowy, miedź—na zielony i t. p. Tym sposobem otrzymujemy owe prześliczne szkła barwne, które wzbudza ą podziw w nas, gdy idziemy do naszych starych kościołów i oglądamy przepiękne szyby różnokolorowe, poukładane z różnych szkieł w rozety, gwiazdy, a nawet w całe obrazy.
Barwiąc strass w taki sam sposób, co szkło zwyczajne, otrzymujemy szkła, bardzo błyszczące, prześlicznych kolorów, naśladujące do złudzenia drogie kamienie.
myjki lavor