Jak siarka wygląda i jakie są jej główne własności cz. 2

By admin

2 stycznia, 2017 Siarka No comments

Tagi:

Weźmy kawałek laski siarkowej i potrzyjmy go suknem; spostrzeżemy dziwne zjawisko: oto siarka potarta przyciąga do siebie drobne rzeczy, jak kawałeczki papieru, bibuły, piórka; .jeśli do tych małych przedmiotów zbliżymy laskę siarki, natartą suknem, wnet papier, bibułka lub piórko same do siarki przyskoczą i do niej przylgną. Przez tarcie wiec siarka nabiera szczególniejszej siły, zwanej elektryczną, za pomocą której przyciąga do siebie lekkie przedmioty. Podobną własnością obdarzony jest także bursztyn, jak i wiele innych materiałów.

sprzedaż samochodów Poznań

A teraz poznajmy inne własności siarki. Weźmy w rękę łaskę siarki i przyłóżmy ją do ucha: w tejże chwili posłyszymy wyraźnie lekki trzask, potem drugi i trzeci, jakby coś w siarce jąkało. Skąd się ten trzask bierze? Wytłumaczyć to można nie łatwo: tylko powierzchnia zewnętrzna siarki rozgrzewa się od ręki, gdy wewnątrz siarka pozostaje chłodną, jak była.

Zupełnie inaczej będzie, gdy do dłoni weźmiemy kawałek miedzi łub żelaza, gdyż przez metale ciepło przenika bardzo łatwo, szybko i równomiernie: to znaczy, że w dłoni naszej sztaba żelazna lub miedziana rozgrzeje się nie tylko po wierzchu, jak łaska siarki, ale do głębi — ciepło przeniknie ją przez całą grubość i szerokość. To tez siarkę nazywamy zimnym przewodnikiem ciepła, gdyż złe przewodzi, czyli przeprowadza, przez siebie ciepło; przeciwnie, żelazo lub miedź są dobrymi przewodnikami ciepła a to dlatego, że ciepło doskonałe przez nie przechodzi.

sprzedaż samochodów Poznań