O odmianach węgla cz. 1

By admin

20 grudnia, 2017 Węgiel No comments

Tagi:

Oprócz grafitu, diamentu i węgła kamiennego, które są odmianami przyrodzonymi węgla, są jeszcze inne, sztucznie wyrabiane przez człowieka.

Na świecie istnieje mnóstwo ciał, które łatwo zmieniają się w węgiel. Można zwęglić drzewo, kości, mięso, chleb itp. Jakim sposobem się to dzieje? boć przecież na-pierwszy rzut oka ani drzewo, ani kości, mięso lu a chleb nic mają nic wspólnego z węglem. Jednak jak fosfór znajduje się w fosforytach wcale do niego nie podobnych, a siarka w białku nic a nic jej nic przypominającym, tak i węgiel może tworzyć związki zupełnie od siebie różne. Chemicy przekonali się, że drzewo, kości, mięso, chleb zawierają związki węgla i że węgiel znajduje się w nich nawet w bardzo znacznej obfitości.

Wiemy już, że z rud siarkowych można wytopić siarkę przez bardzo silne gorąco, że z kości i fosforanów umiemy wydostać fosfor. Otóż. Można wyciągnąć i węgiel z jego związków.

W tym celu należy palić ciała, zawierające węgieł, w taki sposób, aby nie miały dość powietrza, wtedy zwęglą się. Dzieje się tak dlatego, że węgiel, aby się mógł zupełnie wypalić, potrzebuje dużo tlenu zapowietrza; wówczas zamienia się całkowicie na gaz węgłowy, uchodzący w powietrze, a dla oka niewidoczny.