Granit cz. 1

By admin

15 grudnia, 2016 Krzem No comments

Tagi: krzem i jego właściwości, krzemiany i glinokrzemiany, krzem jako lek, krzem koloidalny, krzem krystaliczny, granit marmur różnica, odmiana granitu

Każdy widział kamienie polne, czyli brukowce; są to odłamy skały, zwanej granitem, pozornie podobnej do marmuru. Różne bywają odmiany granitu. Mogą być białe, różowe, pstre, jakby żylaste i porysowane rozmaitymi zygzakami. Po oszlifowaniu granity przybierają piękny połysk i wtedy można by myśleć, że stanowią gatunki marmuru. Tak jednak nie jest. Granit jest czymś całkiem innym i niepodobnym do marmuru. Jeśli nalejemy na marmur kilka kropel jakiegokolwiek kwasu, to kwas będzie wygryzał marmur i z pewnym syczeniem zaczną się wydzielać z marmuru małe pęcherzyki gazowe. Wiadomo nam, że gazem tym jest gaz węglowy, i że okrawków marmuru używają nawet do jego otrzymania.

Weźmy teraz kawałek granitu, oblejmy go tym samym kwasem, a nie dostrzeżemy żadnego wydzielania się pęcherzyków gazowych, żadnego syczenia; kwas bowiem nie rozpuszcza granitu. Spróbujmy twardości granitu i marmuru: porysujmy nożem gładką ich powierzchnię. Przekonamy się wtedy, do jakiego stopnia granit jest twardszy od marmuru.

Wynika z tego, że granit jest ciałem zupełnie innym od marmuru. Różnica ta wystąpi jeszcze wybitniej, gdy, zamiast dwóch kawałków oszlifowanych, porównywać będziemy dwa surowe kawałki marmuru i granitu, wprost odłupane ze skały.  Marmur składa się z drobnych lub większych kryształów, wszystkich jednakowych.