Jaki pożytek mamy z gliny i szkła? Cz. 3

By admin

2 stycznia, 2017 Krzem No comments

Tagi: krzem sieć krystaliczna, krzem siemionowa, krzem tuszyńskiego, krzem trądzik, wyrabianie gliny

Od czasów bardzo dawnych ludzie umieją spożytkować glinę do wyrabiania naczyń, potrzebnych do codziennego życia, bez których trudno by się nam obyć. Od wieków również umiemy wyrabiać szkło i różne z niego przedmioty. Glinę przyroda daje nam już gotową, szkło’ jednak jest materiałem sztucznym, który ludzie sami wyrabiają.

Wiemy, żę piasek można przetopić z sodą i otrzymać rodzaj szkła; szkło to rozpuszcza się jednak w wodzie i przeto nie może być użyte. Jeśli razem z piaskiem i sodą przetopimy nieco zwyczajnego, utłuczonego wapniaku, — wtedy otrzymamy także szkło, kruche i przezroczyste, ale nie rozpuszczające się w wodzie. Wynika z tego, że szkło jest pewnego rodzaju krzemianem, tak jak szkło wodne, tylko, że zawiera w sobie wapno.

Szkło można zatem wyrabiać, przetapiając w wielkich tyglach piasek z sodą (łub ciałem pokrewnym sodzie, które zowie się potażem) i wapniakiem pokruszonym. Mieszanina taka w silnym ogniu cały przekrój pieca hutniczego, w którym wytapia się szkło kim się przetapia i staje się tak ciekła, jak woda.

Na gorąco można z tej masy odlewać różne przedmioty w formy metalowe, lub, nabrawszy roztopionej masy szklistej na koniec cybucha, wydmuchiwać na gorąco bańki i nadawać im różne kształty. poruszając niemi na wszystkie strony. Szkło przetopione można również wyciągać na cienkie nici. Przez raptowne bowiem oziębienie, szkło staje się niezmiernie kruchym, to też przedmioty przetopione ze szkła powinny stygnąć powoli.