Rozmaite związki siarki cz. 4

By admin

5 stycznia, 2017 Siarka No comments

Tagi: siarka techniczna

Zrozumiemy teraz łatwo, że kwas siarczany jest bardzo pożyteczny; jest on koniecznie potrzebny w wielu przemysłach i oddaje ogromne usługi których fabrykach, to też znaczną ilość siarki i pirytów palą rok rocznie na wyrabianie tego groźnego, ale pożytecznego kwasu. Kwas siarczany, jak sama jego nazwa wskazuje, zawiera w sobie siarkę, nie widać tego jednak wcale na pozór; jest to ciecz gęsta i ciężka, podobna z wyglądu do oleju rycynowego, i niczym nie przypomina siarki, której jest związkiem.

Siarka znajduje się również w gipsie, a także, któż by to powiedział, w białku, w tym białku, co jest w środku jaja kurzego. Białko z jaja jest związkiem, w którym jest siarka.

Gdy jaja za długo leżą i zaczynają się psuć, wówczas białko gnije, psuje się, a z jego siarki tworzy się wówczas gaz mocno cuchnący, który bucha w nos, gdy otworzyć takie zepsute jajko.

Gaz ten, zwany siarkowodorem, nie tylko jest obrzydliwy w zapachu, ale bardzo szkodliwy dla zdrowia i trujący; znajduje on się często w powietrzu, szczególniej w miejscach ustępowych; od niego też czernieją obrazy, srebro i ołów