Główne własności węgla cz. 1

By admin

5 stycznia, 2017 Węgiel No comments

Tagi: odmiana węgla kamiennego, co otrzymujemy z węgla kamiennego, cenny gatunek węgla, co otrzymujemy z wegla kamiennego, cenna odmiana węgla kamiennego, odmiany węgla kamiennego, gatunek węgla kamiennego
Odmiana węgla kamiennego

Odmiana węgla kamiennego

Pomimo wielkiej rozmaitości wyglądu, różne odmiany węgla przedstawiają niektóre własności wspólne.

Wszystkie są ciałami stałymi, pozbawionymi smaku; nie można też ich przetopić, tak jak przetapiamy siarkę, ani zamienić na ciecz wrzącą, a potem na parę. Niedawno dopiero przekonano się, że w bardzo znacznym gorącu, które otrzymać można we właściwych piecach elektrycznych, węgiel mięknie, a nawet częściowo ulatnia się, zamieniając się na parę węglową.

Wszystkie odmiany węgla są niezmiernie wytrzymałe na działanie wilgoci, wody i ciepła — dlatego węgiel kamienny mógł przechować się w łonie ziemi od czasów bardzo odległych i w niczym się nic zmienił.

Żaden gatunek węgla nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w innych cieczach, zwykle używanych do rozpuszczania, np. w kwasach tak silnych, jak kwas siarczany, w spirytusie, benzynie i t. p. Jeśli jednak przetopimy żelazo i we wrzące rzucimy kawałek węgla kamiennego, to rozpuści się on, jak .sól w wodzie, zniknie w masie żelaznej, jeśli w roztopioną masę żelazną wrzucimy dużo węgla, a potem ciecz wrzącą przestaniemy ogrzewać i ostudzimy, to żelazo skrzepnie, stwardnieje, a zastygając, pokryje się drobnymi kryształami ciemnymi, które przy bliższym badaniu okazują się grafitem. A więc węgiel rozpuszcza się w żelazie roztopionym i wydziela się ze stygnącego żelaza, ale w postaci kryształów granitu.

Tym sposobem uczeni doszli do przekrystalizowania węgla kamiennego, to jest do zamieniania bezkształtnych, zanieczyszczonych brył węgla kamiennego na kryształy grafitu, będące węglem czystym.